A martonvásáriak a munkaterület mellett elhaladva láthatják, hogy a kastély előkertjének megújítása látványosan halad. A közparki funkciót kapó, korábban megosztott és heterogén megjelenésű kert legnagyobb részén (templomkert és kastély előkert) a kivitelezési munkák júniusban befejeződnek, ekkorra nyeri vissza 1900-as évek eleji formáját, melynek kialakításában történeti kerttervező is részt vett.
A megújuló Brunszvik-kastélypark és a Brunszvik kert
A kert a felújítás előtti állapotában is őrzött bizonyos elemeket a kert eredeti struktúrájából, de sokat rontott a történeti értékén, hogy számos eleme a múlté lett. Az elmúlt évtizedekben az angol parki jelleg megtartása helyett részben spontán növénytelepítés és azok elburjánzása volt jellemző. A jelen beruházás lehetőséget teremt a korábbi állapothoz való visszatalálásra, a kastély impozáns látványának feltárására.
Épül a Brunszvik kert
Fénykép készítésének időpontja: 2018. május 31.
A növényállományt érintő minden beavatkozás az érintett hatóság jóváhagyásával és a kivitelező legnagyobb gondossága mellett történik. Eltávolításra került már a kert két részét korábban évtizedekig elválasztó, elvadult cserjés növényzet, valamint néhány invazív, illetve beteg vagy sérült fa. A kert új térszerkezete szempontjából kedvezőtlen helyen lévő értékes fákat a parkon belül átültették. Hetven őshonos, 4-5 méter magas földlabdás faegyed eltelepítésének eredményeként, a megújult kertben több fa lett, mint a rekonstrukciót megelőzően volt.
Májusban elültetett 4-5 méter magas facsemete
Fénykép készítésének időpontja: 2018. április 26.
A telepített fajok leképezik a park gyűjteményjellegű állományát, szerepelnek az „Uradalmi kertészeti növényleltárban”. A 63 lombhullató díszfa (köztük juharok, kőrisek, hársak, platánok) mellett 7 vörös-, fekete- és selyemfenyőt is telepítettek. A fák mellett közel ötezer díszcserje kerül kiültetésre, melyek a korábban jórészt hiányzó cserjeszintet pótolják.
Május során kiültetett cserjék
Fénykép készítésének időpontja: 2018. április 26.
Az újonnan telepítésre kerülő növények mellett kiemelt jelentősége van a kert néhány idős fájának, pl. az atlasz cédrusnak, tiszafának és japánakácoknak, mely utóbbiból ilyen korú egyedekből talán 10 van az országban. A Brunszvik kert sétányainak kialakítása a történeti kertterv mellett a botanikai értékek figyelembevételével történt.
Épül a Brunszvik kert
Fénykép készítésének időpontja: 2018. május 14.
A Brunszvik-kert megújítása a nyár végéig épülő Látogatóközpont közvetlen környékén ésszerűen csak az építés befejezését követően történhet, várhatóan koraősszel. A Látogatóközpont és a Brunszvik kert közös hivatalos átadására ezt követően kerülhet sor.
Amint azt a Martonvásáriak hobby és konyhakertjeikben is tapasztalják, a növények teljes kifejlődése időigényes folyamat. Nincs ez másként a Brunszvik kertben telepítésre kerülő dísznövényekkel sem. Az elvetett gyep gondos ápolást követően minimum 2-3 hónap múlva lesz terhelhető (járható), a cserjék és fák 4-5 év múlva mutatják majd a kerttervben megálmodott formájukat.
Radnóti Gergely
MTA ATK Projektiroda