Tisztelt Martonvásáriak! Kedves Városlakók!
Engedjék meg, hogy először is boldog és békés esztendőt kívánjunk mindannyiuknak! Nehéz év van mögöttünk és sajnos az idei sem lesz könnyebb esztendő jelenlegi tudásunk szerint.
A szomszédban zajló háború elhúzódása, az infláció, az energiaár-robbanás megnehezíti az ország, az önkormányzatok, a vállalkozások és minden szervezet, valamint a családok mindennapjait is. A konfliktust vagy erővel lehetett volna lezárni, de erre láthatóan - és szerencsére - nem volt szándék, vagy béke-tárgyalásokkal. Amíg ez utóbbi nem következik be, addig a kilábalás a válságból nagyon nehezen indulhat el. Így még egyszer békés és a béke irányába mutató évet kívánunk!
Visszatekintés 2022-re
Korábban a januárban megtartott Közmeghallgatáson számoltunk be Önöknek az előző évről, de a tavalyi évhez hasonlóan a "közösségi gyűlést" májusban tartjuk majd meg, mert addigra remélhetőleg az idei költségvetési számaink tekintetében is pontosabb információkat oszthatunk meg Önökkel.
A 2020-21-es Covid éveket követően a 2022-es év a háború és az energiaválság éveként vonulhat be a történelembe. Ettől függetlenül kisvárosunkban a tavalyi év sem zajlott eseménytelenül, fejlődés nélkül.
Közös költségvetésünket egyensúlyban tudtuk tartani, sőt a megtakarításainkból elindítottunk energetikai beruházásokat, melyek eredményei, a fizikai megvalósítás nagy része idén lesz érzékelhető.
Kiemelt eseményként tekintünk vissza a Giro kerékpárversenyre és ahhoz kapcsolódóan Martonvásár és a Szent László huszárok részvételére. Az elindított heti piacok és a Piac + Program minden szombat délelőtt immár közösségi élményt nyújt a város "agoráján".
Megújult a lakópark és az iskolaudvar játszótere, az Illyés Gyula téri gyalogos híd. Közlekedési tükröt, fekvőrendőrt, sárga villogós gyalogátkelő-táblákat, jelentős számú utcabútort helyeztünk ki, elkészült három központi buszmegálló. A Mezei sétány egy része járdalapos burkolatot kapott, új járda épült a Hunyadi és a Budai úton (Rákóczi-vízfolyás). Megépítettük a Tűzoltóságot és külterületi utakat aszfaltoztunk pályázati forrásból. (Kismartoni bekötőút, Gábormajori bekötőút, Rózsa utca vége). Lebontottuk a Rákóczi utca 18-20. szám alatti veszélyes épületeket és a temető melletti házat, melynek helyén parkolót alakítottunk ki.
Tavaly országgyűlési választás, népszámlálás zajlott, átalakítottuk az adórendszert, megírtuk a Fenntartható Városfejlesztési Stratégia és a TOP Plusz Városfejlesztési Program munkaközi verzióját, elindítottuk a Településterv felülvizsgálatát, megújítottuk a város honlapját, Martonvásárra költöztettük a térségfejlesztési egyesület (LEADER) irodáját, összeállítottuk a Martonvásár Városkönyvet, az energiaár-robbanás okán intézkedési terveket fogadtunk el, beruházásokat halasztottunk el, közbeszerzéseket folytattunk le a villamosenergia és gáz biztosítására.
Az ipari park "első fecskéjeként" a Caola elkezdte felépíteni az üzemét és az irodaházát, az InPark Martonvásár Kft. beruházásában zajlik a ráckeresztúri szennyvíztelep bővítése, a Remred űripari cég és további vállalkozások ingatlanokat vásároltak a vasút melletti területeken.
A "TOP Családi Bölcsőde" projektünket visszaadtuk, mert nem tartottuk megvalósíthatónak fedezet hiányában. Pályázatot nyújtottunk be négycsoportos bölcsőde megépítésére, melyet el is nyertünk, a támogatási szerződés év végén hatályba lépett, a projekt 2024 végére fejeződhet be. A TOP forrásból megvalósítani tervezett csapadékvizes és közterület-megújításos projekt közbeszerzése folyamatban van. A mintegy 5 milliárd forint összköltségű ivóvizes beruházásunk szerződése is decemberben hatályba lépett, a tervezés és kivitelezés 36 hónapot fog igénybe venni.
KÉTEZER-HUSZONHÁROM
Tavaly döntöttünk a közvilágítás fejlesztésének I. üteméről, továbbá energetikai beruházásokról a BBK, a Sportközpont, a városüzemeltetési telephely, a Segítő Szolgálat, az Egészségház tekintetében, melyek megvalósítása vagy folyamatban van, vagy tavasszal indul.
Idén elkészítjük a terveket az óvoda régi szárnyának energetikai megújításához, valamint az orvosi rendelő régi épületrészének felújítására. Elindítjuk a tervezését a “központi kerékpárútnak” (Szent László út - Könyvtár - Városháza - felfestés a Rákóczi és Dreher utcákban, gyalogos-kerékpáros átkelő a sétányra). Ezen projektek finanszírozására TOP Plusz pályázatokat fogunk benyújtani.
A költségvetésünk tervezésének úgy álltunk neki, hogy 200 millió forintos hiányt láttunk ősszel. Mostanra az energiabeszerzéseinknek, a racionális tervezésnek és a várható kormányzati támogatásnak köszönhetően a hiány tervezett mértékét100 millió forint alá tudtuk csökkenteni. Természetesen továbbra sem fogadhatunk el mínuszos költségvetést, ezért ezen a területen akad még feladatunk bőven.
Reményeink szerint az első negyedévben ténylegesen megindulhat a Bevásárlóudvar kivitelezése, valamint további vállalkozások beruházásai is az év folyamán.
Korábbi nyertes pályázatoknak köszönhetően leburkoljuk a Sportsétány további szakaszait, a TOP csapadékvizes - köztér-megújítási pályázat keretében pedig új járda épül a Szent László úton a Posta és a lakópark között, a vízelvezetés, ahogyan a Brunszvik úton, itt is föld alá kerül. A Kinizsi utca új aszfaltburkolatot és vízelvezetést kap.
Tavaly is arra törekedtünk, hogy az “energiajózanság” bevezetésével párhuzamosan ne kelljen bezárnunk közösségi létesítményeket, ne szüntessük meg a város közösségi életét. Ezt tűztük ki célul idén is.
2023 lesz az utolsó teljes év az önkormányzati ciklusban. Idén is a kiegyensúlyozott gazdálkodásra, a város fejlődését biztosító megkezdett projektekre és előkészítendő pályázatokra, a növekvő adóbevételeket biztosítani képes beruházás-ösztönzésre és a közösségépítésre helyezzük a hangsúlyt.
Hajrá Martonvásár 2023-ban is!
Dr. Szabó Tibor, Horváth Bálint