A Martonvásári Kulturális Egyesületen belül működő Hölgyklub és a Nyugdíjasklub tagjai április 8-án szervezett kiránduláson vettek részt Lakitelken. A kirándulás a KÉK – Közösségépítő Kultúránk – program keretén belül, a Nemzeti Művelődési Intézet Fejér vármegyei munkatársainak közreműködésével, a MartonKult szervezésében valósult meg.
Kirándulásunk alkalmával vezetett túra során nyertünk betekintést a Nemzeti Művelődési Intézet épületében rejlő értékekbe és a Hungarikum liget területén lévő látnivalókba. A délelőtt folyamán a liget területén sétálva megnéztük a vallásnak, a kultúrának, a tudománynak, sport és szabadidőnek valamint a gyógyászatnak helyet adó épületeket, létesítményeket, közben az idegenvezető folyamatosan informált bennünket ezek létrejöttéről, funkciójukról, érdekességeikről. Megtekintettük a Szent István kápolnát, a csúcsát díszítő Szent Korona másolatával valamint a különleges, eozinból készült Szentháromságot és a mellette található Bibliaházat, amely egyedülálló emléket állít a Szentírásnak. Tovább menve a Nemzeti Keresztény Panteont tekintettük meg, ahol szobrok örökítik meg az egyes tudományos területek, művészeti ágak jeles képviselőit. Itt többek között láthattuk Simándy József, Szent-Györgyi Albert, Kodály Zoltán és Gyarmati Dezső mellszobrait. A körbevezetés során sok információt hallottunk az állandó emigráns gyűjtemény kiállításról, az annak helyet adó épületről. Megnéztük az autentikus Jurta tábort, ami szálláshelyként is funkcionál, valamint a Vaspatkó lovardát. Mindkét helyszín a magyarság szimbóluma. A kirándulás során kísérőnk említette, hogy neki személyes kedvence a Hungarikum kiállítóház, ami magába foglal egy Planetáriumot, a Hungarikumok csarnokát és az öt részből álló géniuszok neveit viselő kiállítóteret. Az öt félkör ívű helyiség témái: keramikusok és vegyületek, feltalálók és találmányok, illúzió és fizika törvényei, valamint az űrkutatás és csillagászat. Sajnos a rendelkezésre álló idő miatt, nem volt lehetőségünk megnézni a kiállítóházat belülről. Tovább sétálva láttuk a Magyar Borok Katedrálisát és a fafaragó művészek csodálatos alkotásait. Pihenés képpen a Tisza vendéglőben, igényes szép környezetbe elfogyasztottuk ízletes, magyaros ebédünket. A program folytatásaként a Nemzeti Művelődési Intézet épületét tekintettük meg. A nagy alapterületű székház harmonikusan illeszkedik a Hungarikum Liget együtteséhez. A székház stílusa, díszítése tisztelgés a magyarság előtt. A magyar műveltségre utaló jelképek a házat kívülről-belülről körbeveszik: a homlokazon, a padlón, a burkolaton, a függönyökön a terembe. Az idegenvezető kíséretében megnéztük és meghallgattuk az érdekes előadásokat a frízekről, ornamentumokról, állandó kiállítási tárgyakról. Az épület homlokzati díszítése a magyarság és Krisztus történetét örökíti meg. A tetőteraszon láthattuk az Emlékek Tornyát és a Magyarság Harangot. A kellemes napsütéses időben élmény volt sétálni, újat tanulni és a magyarság értékeit újra felfedezni. Kellemes meglepetésben is volt részünk, amikor a kirándulás végén a Kárpátia Rezdezvényházban meghallgattuk a Csík zenekar színvonalas koncertjét. A Kossuth-díjas zenekar jelesen képviseli a magyar népzene kultúrát és könnyű világzenét egyaránt. A koncert során hallhattunk ismert slágereket, amelyek fergeteges hangulatot teremtettek a közönség számára.
Köszönet illeti a kirándulás szervezőit, hogy ilyen magas színvonalon sikerült lebonyolítani a programot, amely során lehetőségünk volt megcsodálni az értékes látnivalókat és Hungarikumokat, amikre minden magyar büszke lehet. Reméljük, hogy még sok hasonló élményben lehet részünk a jövőben.
Varga Béláné Éva, Szeidl Antalné Larissza