„Örökös Zöld Óvoda”-ként megragadunk minden olyan lehetőséget, amely által a gyerekeket, családjaikat érzékenyíthetjük a környezet védelme iránt, és mi magunk is tevőlegesen tehetünk környezetünk érdekében.
Óvodánk alapítványa sokadszor pályázta meg a Tesco Áruház által meghirdetett lehetőséget. Idén az elnyert pénzből komposztálók készítéséhez alapanyagot, és levélgyűjtő zsákokat vásároltunk. Mint már annyiszor, most is számíthattunk az önkéntesek és a családtagok támogató segítségére.
A megvásárolt anyagból a szorgos kezek által gyorsan elkészültek a komposztálók, így már kulturált körülmények között gyűjthetjük a gyümölcs és zöldség nyesedéket, valamint a lehulló faleveleket. Az ősz folyamán csoportjaink társadalmi munkát szerveznek, amibe a szülőket, az önkénteseket is bevonják, így visszük tovább ezt a közösségépítő hagyományt. A közös tevékenység élménye, az óvodai nevelő munka, szüleink, önkénteseink tudása, hozzáállása támogatja a megfelelő környezeti szemlélet alakulását. A munka során a pályázatból vásárolt eszközöket használjuk.
Reményeink szerint gyermekeink családjai, önkénteseink otthon is komposztálnak, ezáltal minimális szintre csökkentve a kerti hulladék mennyiségének az égetését, a zöldhulladék elszállíttatását, és a káros anyagok kibocsátását. Szeretnénk, ha a sündisznók, rovarok, bogarak nem esnének az égetés áldozatául.
További céljaink elérése érdekében várjuk a következő pályázat megjelenését.
„Itt a kalap, kerek kalap.
Fogd a fülét, mert elszalad.
Kicsit zsíros, kicsit csajla,
de a füled eltakarja.”
Október első hétvégéjén - közösségépítő célzattal - sokadszorra került megrendezésre intézményünkben a már hagyományosnak mondható Mihály napi rendezvény. Örömmel fogadtuk az óvoda apraját-nagyját, szülőket, nagyszülőket. Az óvoda udvara erre az időre igazi vásári kavalkáddá változott, ahol mindenki találhatott magának kedvére való elfoglaltságot és portékát. Programjaink illeszkedtek a Mihály napi hagyományokhoz és a fenntarthatóságra neveléshez. Újdonság volt a rendezvény ideje alatt a folyamatos filmvetítés, mely az ehhez a naphoz köthető hagyományok megismerését segítette.
Jó mókának bizonyultak azok a kerékpárok, amelyeknek a meghajtása révén megtermelt “ingyenes” energiát festett kép készítéséhez, agyagozáshoz, légvár felfújásához, karkötő sodrásához és mozgó film nézéséhez lehetett felhasználni. Sokan érdeklődtek az állatsimogató, a kézzel hajtott kosárhinta, a számtalan népi játék, a kukoricamorzsolás és „malac etetés” iránt is. A jó hangulatot az „Így tedd rá” program képviselője által szolgáltatott népzene és néptánc is biztosította. Az óvodás gyerekek felszabadultan énekeltek, táncoltak, míg szüleik kissé visszafogottan élvezték a mulatozók látványát, reméljük jövőre ők is bátrabbak lesznek. Hasonlóan más vásárokhoz, itt is lehetett házi készítésű finomságokat, lekvárokat, süteményeket és mindenféle gyerekszíveket megdobogtató vásárfiákat vásárolni, de csak azoknak, akiknek elegendő petákjuk volt. Nagyon kelendő volt az ízletes termelői alma is, amit a tordasi Botta Kertészet ajánlott fel. A napot a szülők által készített finomabbnál finomabb ételeinek az elfogyasztásával zártuk.
A népi mondás - „Szent Mihály öltöztet, Szent György vetkőztet” - erre a napra beigazolódott, mert hűvös, nyirkos idő volt, de örömmel láttuk, hogy ez nem tántorította el azokat, akik velünk tartottak ezen a délelőttön.
Jövőre újra várjuk az önfeledt szórakozásra vágyó családokat, és a jó időt megrendeltük.
„Döngicsélve körbe szállok,
Virágporra rátalálok,
Összegyűjtöm, szedem néked,
Így eheted majd a mézet!”
Régi óvodásunk - már Milán bácsi - méhészként látogatott el hozzánk. Az óvoda apraja- nagyja érdeklődéssel hallgatta a méhek életéről és a mézkészítés rejtelmeiről szóló előadását. Interaktív programján keresztül megtudhattuk azt is, hogy mely növényeket, virágokat ültessük kertjeinkbe, hogy segítsük a méhek virágpor gyűjtését. Milán (bácsi) valódi kaptárt is hozott magával és megmutatta, hogyan épül fel, milyen részei vannak. A méhviaszt mindenki megvizsgálhatta, érdeklődve adtuk kézről-kézre. Az általa használt védőruhának is nagy sikere volt, amit fel is lehetett próbálni. Rácsodálkoztunk a mézek sokféleségére és egészen közelről megnézhettük “készítőiket”, a méheket, mert ők is elkísérték gondos gazdájukat az óvodába. Nagy örömmel és büszkeséggel töltött el minket, hogy óvodásaink nemcsak együttműködőek voltak, hanem mint kiderült, sok ismerettel rendelkeznek a természet számára oly fontos méhekről. Az édes jutalom sem maradt el, a program zárásaként a gyerekek mézet kóstolhattak.
Ezúton is köszönjük Milánnak, hogy nem mindennapi élményben részesítette óvodásainkat és bízunk benne, hogy köztük is vannak jövőbeli méhészek…
Gintl-Kőrösi Erika óvodapedagógus és Stefkovits Ferencné igazgató