arrow caret

Martonvásár

A grófnők városa, a kisvárosok grófnője

Martonvásár

Kastély, zene, szerelem

Martonvásár

Beethoven és a halhatatlan kedves városa

Martonvásár

tRendi kisváros

Martonvásár

Történelem és kultúra

Martonvásár

Természet és tudomány

Martonvásár

Agroverzum, Beethoven Múzeum, Óvodamúzeum

Martonvásár

Brunszvik kastély és parkja

Martonvásár

A kultúra és a közösségek kisvárosa

Ön itt áll: forummartini.martonvasar.hu

Csapatban gondolkodnak – így épül Martonvásár jövője

Zökkenőmentes vezetőváltás, erős csapatmunka és közös kihívások jellemzik az MVK NKft. működését, ahol hosszú távú cél egy élhető, fenntartható kisváros kialakítása, aktív ifjúsággal és fejlesztendő sportélettel. Ezúttal Bocsi Andreával és Szeidl Tamással beszélgettem.

Szerző: Mihálovics Zoltán, főszerkesztő

MZ: Andi, te Tóth Balázstól vetted át a cégvezetési feladatokat. Hogy érzed magad?

BA: Az átmenet zavartalanul lezajlott, köszönhetően annak, hogy az ügyvezetői kinevezésemet megelőző több, mint három évben igazgatóként dolgozva már elég jól beleláttam a cég másik részének működésébe is. Egyrészt, mert Balázs minden fontosabb döntésbe bevont, vagy tájékoztatott, másrészt voltak rendszeres igazgatói megbeszéléseink, ahol én is hallottam azokról a kihívásokról és feladatokról, amelyek a Martongazda–MartonSport oldalán jelentkeztek, és persze ők is értesültek a MartonKultos feladatokról.

Ezzel együtt a teljes cég vezetésének felelőssége most nagyobb, és ez egy komoly tanulási folyamat is, hiszen más dolog kívülről figyelni egy részleg működését, és más az egész céget menedzselni, átlátni mindent.

A városüzemeltetés, a létesítmények kezelése és a sport terén vannak olyan területek, amelyeket még tanulnom kell. Szerencsére olyan kollégák vesznek körül, akik nagyon jól értik a szakmájukat. Óriási segítségemre van Tomi, aki kiválóan kézben tartja azokat a szakterületeket, amelyekben nekem még fejlődnöm kell. Ő nemcsak a szakterületet koordinálja, hanem az oda tartozó munkatársakat is. Ezen felül napi szintű kapcsolatom van minden kollégával.

MZ: Tomi, te tavaly novemberben kerültél ide, meg is jelent veled egy interjú. Hogyan ért a megkeresés, és hogy érzed, sikerült megbirkózni az eddigiekkel?

SZT: Nagy megtiszteltetés volt, amikor Bálint megkeresett ezzel a feladattal. Régi vágyam volt, hogy Martonvásárért is dolgozhassak. Pályafutásom során bejártam az ország keleti régióját, Baracskán huzamosabb időt töltöttem, de elvállaltam ezt a beosztást, mert szerettem volna a városért tenni.

Nagyon jó társaságba kerültem a cégen belül. Ugyan más területről jöttem, de nagyobb szervezetek révén korábban is volt rálátásom a cégvezetésre. Itt kisebb munkavállalói létszámot kell koordinálni, de kiváló kollégák dolgoznak a társaságnál.

A központi irodáról kevesebb szó esik, pedig ott zajlik az adminisztratív-pénzügyi tevékenység. Ők nem a lakosság szeme előtt dolgoznak, mégis hatalmas segítséget jelentenek nekem és Andinak is.

A sport területe különösen vonzott, hiszen gyerekkoromtól kezdve itt a városban sportoltam. Ezt a részt vettem át Balázstól, valamint a városüzemeltetés területét is.

Feladatom volt az is, hogy morálisan rendezzük a munkavállalói közösséget, és úgy érzem, ebben történt pozitív elmozdulás. Kezdetben tartottak tőlem, de aztán bátran fordultak hozzám. Andival minden problémát meg tudunk beszélni – a legkisebbtől a legnagyobbig.

MZ: Véleményetek szerint, mi az, ami a cégen belül kifejezetten jól működik, és melyek a kihívások?

BA: Cégvezetési szempontból számunkra, mint városi közszolgáltatónak, kiemelten fontos, hogy jó együttműködésben dolgozzunk az önkormányzattal. Elvárás felénk a határidők pontos betartása és az intenzív, átlátható kommunikáció. Úgy érzem, az utóbbi időben ebben sokat fejlődtünk.

Rendszeresen egyeztetünk a városüzemeltetés, a kulturális kommunikáció és egyéb témák kapcsán. Fontos kiemelni, hogy az októberben nyíló új bölcsődével együtt már több, mint 25 létesítményt üzemeltetünk. Ez meglehetősen sok egy ekkora városhoz és lakosságszámhoz képest. Az épületek életkora és elhasználtsága egyre több kihívást jelent, ami egyrészt humán-, másrészt pénzügyi erőforrásokat igényel.

Kiemelt feladatunk jelenleg a Brunszvik Teréz 250 emlékév programjainak megszervezése. Kulturális téren jól működik a kisgyermekes családok bevonása, például a Piac és Program rendezvénysorozattal, illetve a Ringató és a Kerekítő, Bábos Mesekuckó foglalkozásokkal. A középiskolás és fiatal felnőtt korosztály elérése viszont továbbra is kihívás.

Ők jellemzően Székesfehérváron vagy Budapesten alakítanak ki barátságokat, közösségeket, így nehéz őket helyben megszólítani, különösen hétvégente, amikor mi programokat szerveznénk számukra.

Ez egy olyan helyi lelkes felnőtt bevonásával működhetne jól, aki pedagógiai érzékkel és nyitottsággal tudná a fiatalok csoportjait kezelni.

SZT: A zöldterületek karbantartása és a létesítmények üzemeltetése kiemelkedően jól működik, köszönhetően annak, hogy ezeket a területeket két olyan csoportvezető irányítja, akik jól ismerik Martonvásárt. 

A legtöbb kritikát a városközpont és a külterületek állapotának különbsége miatt kapjuk. A városközpont valóban szép, de a külvárosi részekre nem mindig jut el a figyelmünk, ez kapacitásfüggő.

Amiben már sikerült látható előrelépést elérni, és amiről már visszajelzést is kaptunk a lakosság részéről is, az a temető állapota. Év elejétől külön temetőgondnokot alkalmazunk, aki folyamatosan karbantartja a területet, így az rendezettebb képet mutat, mint korábban.

A sport területén két kihívással nézünk szembe, az egyik az utánpótlás bevonzása, a másik a finanszírozás biztosítása.

Labdarúgó és kézilabda szakosztályaink működnek, de a kézilabdában egyre nehezebb fiatalokat toborozni. Most egy edzőt is alkalmaztunk erre a célra, és bejártuk a környező településeket.

Martonvásárral szemben Budapest, Székesfehérvár és Dunaújváros nagyobb klubjai e téren előnyben vannak. Nekünk az a célunk, hogy óvodáskortól megtaláljuk azokat a fiatalokat, akik sportolni szeretnének.

Polgármester úrnak már többször jeleztem, hogy ilyen színvonalú létesítményekkel hosszú távon Martonvásár egy NB III-as focicsapatot és egy NB II-es kézilabda csapatot is „elbírna”.

A másik kihívás pénzügyi jellegű: a társasági adóból származó támogatások csökkentek, így ezeket alternatív forrásból, például szponzorok bevonásával kell pótolni.

MZ: Nemrég alakult meg a Martonvásári Ifjúsági Tanács (MIT). Hogyan viszonyultok hozzájuk?

BA: Nagyon örültünk a megjelenésüknek, mert ez azt jelenti, hogy van egy olyan formáció, amely hitelesen képviseli a helyi fiatalok szándékait. Nagy aktivitást tapasztalunk részükről: jelen vannak nemzeti ünnepeinken, rendezvényeinken.

Tavaly például, amikor megérkezett a Mikulás a térre, ők voltak a Mikulás manói. Bármikor számíthatunk rájuk.

Segítjük a nemzetközi kapcsolataik fejlesztését is: a baienfurti ifjúsági tanáccsal közös projekteket próbálunk kialakítani. Kulturális oldalról Czipa-Kiss Vivien koordinálja a tevékenységüket, de Tomi is tartja velük a kapcsolatot a közösségi média vonatkozásában. Ha szükségük van rá, rendezvényeikhez helyszínt is biztosítunk.

Célunk, hogy Martonvásáron mindenki úgy érezze, nyugodt, fenntartható, zöld környezetben él, ahol mindig történik valami, ahová érdemes kilátogatni, legyen az sportesemény vagy közösségi rendezvény.