Tisztelt Adózók!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a helyi iparűzési adó hatálya alá történő bejelentkezés, továbbá a bevallások benyújtása 2018.01.01. napjától kizárólag elektronikus úton lehetséges. A bevallásokat az önkormányzati portál segítségével, továbbá a Nemzeti Adó- és Vámhivatalon keresztül nyújthatják be. Amennyiben bármilyen más beadványt kívánnak benyújtani hivatalunkhoz a helyi iparűzési adóval kapcsolatban, vagy bevallásukat nem tudják elküldeni az önkormányzati portálon vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivatalon keresztül, lehetőségük van az E-papír szolgáltatás használatával kapcsolatba lépni hivatalunkkal. Kérjük, amennyiben kérdésük merül fel, szíveskedjenek elolvasni a feltöltött használati útmutatókat, vagy keressék kollégáinkat bizalommal ügyfélfogadási időben a Martonvásári Polgármesteri Hivatalban.
Egyéni- és társas vállalkozások kizárólag elektronikus úton, az önkormányzati portál vagy E-papír szolgáltatás használatával adhatják be adatbejelentéseiket és egyéb beadványaikat. (Az önkormányzati portál használati útmutatója ITT található)
Az ügy leírása:
Adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység (továbbiakban: iparűzési tevékenység).
Az adó alanya a vállalkozó.
A vállalkozó állandó jellegű iparűzési tevékenységet végez az önkormányzat illetékességi területén, ha ott székhellyel, telephellyel rendelkezik, függetlenül attól, hogy tevékenységét részben vagy egészben székhelyén (telephelyén) kívül folytatja.
Felhívjuk a figyelmet, hogy jogszabályi változások miatt megszűnt az állandó, illetőleg az ideiglenes jelleggel végzett helyi iparűzési adó
megkülönböztetése (és így az ideiglenes iparűzési adó mértéke), a szabályozás egységesen a helyi iparűzési adóra vonatkozik.
Az eljárás az ügyfél bejelentkezésével indul, melynek köteles külön felhívás nélkül eleget tenni. A bejelentkezést az adókötelezettség keletkezését (változását) követő 15 napon belül kell megtenni.
A bejelentkezést az adókötelezettség keletkezését (változását) követő 15 napon belül kell megtenni.
Az adóelőleget az adózónak önadózással kell megállapítania, bevallania és megfizetnie.
Előlegfizetési időpontok:
Folyó évi előleg: adóév március 15. és szeptember 15.
Előző évi adó bevallása, adókülönbözet megfizetése: az adóévet követő év május 31.
Az adó mértéke:
- Állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adóalap 2%-a.
Iparűzési adó beszedési számla:
FIGYELEM! 2018. január 1-től megváltozott: 11736082-15727433-03540000 (OTP bank)
Az önkormányzati informatikai rendszerek továbbfejlesztésének köszönhetően már elérhető az ügyfelek számára is az adó-, díj- és illetékfizetési kötelezettségek online lekérdezése és a befizetés, a csatolt dokumentumban erről nyújtunk rövid tájékoztatást.
Tisztelt Adózó!
Főszabály szerint az iparűzési adó mértéke 2 %, azonban van lehetőség egyszerűsített adózási formák alkalmazására. Az egyszerűsített adózási módok (pl. KIVA) választásának jogvesztő határideje van, mely a bevallott adóévet követő év május 31. napja.
Az egyszerűsített, sávos adózási mód alapvető szabályai:
- adóelőleget évente csak egyszer kell megfizetni (minden adóév 05.31.),
- amíg a bevétel nem lépi át a megadott sávhatárt, hivatalból történik meg az adóelőlegek előírása évről-évre, újabb bevallás beadására nincs szükség,
- az választhatja, akinek adóévi bevétele éves szinten (arányosítani kell, ha tört időszak) kisebb, mint 25 M Ft [kivételes esetben 120 M Ft, Szja tv. szerinti átalányadózó, aki kiskereskedelmet végez],
- családi gazdálkodók esetén tagonként értendő a 25 M Ft-os határ,
- akkor is választható, ha megelőző évben több volt a bevétel, mint 25 M Ft,( ha előző évben nem választotta a sávos adózást)
- ha egy önkormányzatnál sávos adózó valaki, akkor másik önkormányzatnál is azt kell választania,
- őstermelő + egyéni vállalkozó is választhatja, ekkor össze kell adni a két típusú bevételt,
- Szja. Tv szerinti adózónál az uniós támogatás is a bevételbe tartozik,
- EGYÉB ADÓKEDVEZMÉNY/MENTESSÉG NEM VEHETŐ IGÉNYBE.
Ha valaki kiesik a sávos adózásból:
- adóévet követő évben a bevallásában vagy normál adózás szerint adózik,
- vagy ha már nem akar sávos lenni, akkor a következő adóbevallásában jelöli azt és ezzel egyidejűleg adóelőleget kell bevallania, a bevallott adóelőleg megfizetése két részletben esedékes.
MIKOR KELL AZ ADÓELŐLEGET MÓDOSÍTANI:
- ha már nem akar Htv. 39/A § szerinti sávos adózó lenni, akkor bevallásában kell megadnia előleget,
- ha sávot vált.
SÁVOS ADÓZÁST VÁLASZTÓK ESETEI
1. Folyamatosan működő vállalkozó általános módon bevallja az előző évet (2025-ben a 2024HIPAK-on) és május 31-ig jelöli, hogy a következő adóévtől sávos adózó szeretne lenni (azaz a 2025-re történő választást a 24HIPAKon jelöli). A sávos adózás összege a tárgyében előírásra kerül, melyet pénzügyileg is tárgyévben kell megfizetni.
2. Tárgyévben kezdő, teljesen új vállalkozó sem a tárgyévben beadott bejelentkezésében, sem pedig tárgyévi bevallásában nem tudja megadni sávos adóelőlegét, hanem a tárgyévet követő évben beadott bevallásában jelöli a sávos választást. Azaz az ilyen adózók a kezdés évét követő évben két adóév tételét fizetik meg, egyet előző évre és egyet a bevallás évére (pl.aki 2024-ben választotta a sávos adózást az fizet 2023-ra visszamenőleg és 2024-re is).
3. Más illetékességi területen már működő, de az érintett önkormányzatnál tárgyévben székhelyet/telephelyet nyitó esetén, ha a másik önkormányzatnál már sávos adózást választott, akkor az új helyen is sávosnak kell lennie.
SZÜNETELÉS:
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 2024. január 1-jétől hatályos 35. § (2) bekezdése rögzíti, hogy adóköteles az önkormányzat illetékességi területén végzett vállalkozási tevékenység (iparűzési adó tevékenység), az adó alanya a vállalkozó, azzal hogy az egyéni vállalkozót az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése időszakában is vállalkozónak kell tekinteni, feltéve, ha a szünetelés időszaka az adóéven belül egybefüggően nem éri el a 181 napot.
Ha a vállalkozó az adott évben 181 napot el nem érő egybefüggő időtartamban szünetelteti a vállalkozását, akkor úgy kell tekinteni, mintha folyamatosan tevékenykedett volna, (az adóévben többször is szüneteltető egyéni vállalkozónál, - a 181 nap számításánál csak a megszakítás nélküli, azaz az egybefüggő időtartam a mérvadó, a szünetelés átnyúlhat a következő adóévre is, de csak az adóéven belüli napok vehetők figyelembe) teljes évre kell a bevallást benyújtania. A teljes időszakra meg kell fizeti az iparűzési adót.
Ha az egyéni vállalkozó 2024.01.01-től a naptári évben a 181 napot elérő egybefüggő időtartamban szünetelteti a vállalkozását, akkor az egyéni vállalkozó adóalanyisága a 181. napon megszűnik.
Adóbevallási kötelezettség a szünetelés 181. napjától merül fel, melyet legkésőbb adóévet követő év május 31-ig be kell benyújtani. A záró bevallás időszaka a szünetelés kezdő napjától a szünetelés 180. napjáig terjedő időszak.
Amennyiben a szünetelő vállalkozó (181. nap elteltével) tevékenység folytatásába kezd, jogelőd nélküli kezdő vállalkozásnak fog minősülni, így az első adóévre az adózás tekintetében ismételten választási lehetőséggel tud élni (sávos), melyet az erről az adóévről szóló, a következő adóév május 31. napjáig benyújtandó bevallásában tehet meg.
MENTESSÉGEK, KEDVEZMÉNYEK:
1. Adómentesség illeti meg azt a vállalkozót, akinek, amelynek a Htv. 39. § (1) bekezdés, vagy 39/B. § alapján számított (vállalkozási szintű) adóalapja, teljes adóévre vonatkoztatva nem haladja meg a 2,0 millió Ft-ot.
2. Helyi iparűzési adóból számított adókedvezményt vehet igénybe az a vállalkozás, amely Martonvásár Város Önkormányzatának illetékességi területén a számvitelről szóló törvény szerint számított legalább 2 milliárd Ft aktivált értékű, adóévben üzembe helyezett beruházást valósít meg (a továbbiakban: minimum beruházási érték) és a Martonvásár Város Önkormányzatára osztott adóalap után számított iparűzési adó az igénylés évében legalább 2 millió Ft.
A helyi iparűzési adóból számított adókedvezmény mértéke, a számított adó minimum beruházási érték 0,25 %-át meghaladó részének 50 %-a, de beruházásonként maximum mindösszesen 40 millió Ft.
A helyi iparűzési adóból számított adókedvezményt a beruházás aktiválása évében lehet érvényesíteni. A vállalkozás jogosult az adókedvezményt az igénybe nem vett rész után a kérelem benyújtását követő további három évben (a továbbiakban: kifutási időszak) is
érvényesíteni. A helyi iparűzési adókedvezmény a kifutási időszakot követő évtől nem érvényesíthető.
A kedvezmény igénylésére irányuló kérelem elektronikus úton történő benyújtásának határideje az aktiválás éve szerinti adóév december 31. napja.
Az adókedvezmény egyidejűleg egy beruházás után érvényesíthető. Amennyiben a vállalkozás a kifutási időszakban további, a kedvezmény megállapítási feltételeinek megfelelő beruházás után nyújt be kérelmet, kérelme elfogadásával egyidejűleg a korábban megállapított, kifutási
időszakban lévő kedvezmény jogosultsága megszűnik, ideértve az újabb kérelem benyújtásának évét is.
Az eljárás jogi alapja:
- Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL törvény
- Az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvény
- A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény
- Martonvásár Város Önkormányzata Képviselő-testületének helyi adókról szóló 21/2022. (IX. 28.) önkormányzati rendelete
Eljáró szervezeti egység:
Martonvásári Polgármesteri Hivatal Adóiroda
Ügyintéző:
Arany Ildikó 0622-569-206; arany.ildiko@martonvasar.hu
Farkasné Vécsei Erzsébet 06-22-569-224, vecsei.erzsebet@martonvasar.hu
Ügyintézési határidő:
30 nap
Illetékességi terület:
Martonvásár Város közigazgatási területén végzett tevékenység
Letölthető nyomtatványok
Bejelentés egyéni vállalkozóknak
Bejelentés gazdasági társaságoknak
Bejelentés vállalkozóknak KATA hatálya alá